4×3=12 30-12=18zl 18zl-3zl=15zl 15zl÷3=5zl jeden kg pomarańczy kosztuje 5zl na zakup 3 kg pomarańczy i 4 kg cytryn przeznaczono 30 zł .Kilogram cytryn kosztuje 3 zł .Ile kosztuje kilogram pomarańczy ,jeżeli po zakupie tych owoców zostało 3 zł
1/ Za 1,4 kg cytryny i 2,3 kg pomarańczy zapłacono 20,77 zł kilogram cytryny kosztuje 4,65 zł. iLe kosztuje kg pomarańczy 2/ joasia kupiła 75 dag papryki po 5,60 zł za kg , 235 g orzechów po 38 zł za kg i 1,6 kg pomidorów po 4,55 zł za kilogram? Czy 30 zł wystarczy jej na zakupy?
Kilogram pomarańczy w supermarkecie kosztuje 4,99. Jeśli kasa zaokrągla rachunek do groszy , to za 1,22 kg pomarańczy w tym suprermarkecie zapłacisz A. 6 zł, B. 6,08 zł , C. 6.09 zł, D. 6,10 zł. Proszę o rozwiązanie zadania .
Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o w pewnym hipermarkecie cena 1 kg pomarańczy jest równa 3,20 zł , a 1 kg mandarynek kosztuje 4,80 zł . a ) O ile procent mand… kinia2499 kinia2499
Zad.1.Za 1,4kg cytryn i 2,3kg pomarańczy zapłacono 20,77 zł.Kilogram cytryn kosztuje 4,65zł.Ile kosztuje kilogram pomarańczy? zad.2.Do szkolnej stołówki kupiono 45,5kg kapusty po 1,75zł za kilogram,3,48kg selera po 3,99zł za kilogram,20 kg marchewki po 0,85zł za kilogram i 12,6kg pietruszki po 1,95zł za kilogram.Ile kosztują łącznie wszystkie zakupy?
kombinasi warna baju dan celana yang cocok. fot. Fotolia Większość z nas chętnie robi zakupy w dużych sklepach, by zmniejszyć bieżące koszty utrzymania. Bywa jednak, że wydajemy tam więcej niż w tych mniejszych. W zasięgu naszych rąk znajduje się bowiem mnóstwo produktów – smacznych, w kolorowych opakowaniach, które chcielibyśmy wypróbować. Z reguły bierzemy wózek, a później napełniamy go produktami, których tak naprawdę... nie potrzebujemy! Jak robić zakupy w supermarkecie? Zasada pierwsza - kupuj świadomie Personel dużych sklepów stosuje sprawdzone triki, które mają wywołać u nas chęć kupienia jak największej liczby towarów. Na początku umieścili kolorowe owoce i warzywa, by ich uroda pozytywnie nastrajała klientów. Nie przypadkiem po pieczywo musisz iść na koniec sklepu. Zanim tam dojdziesz, miniesz wiele półek z innymi towarami, po które na pewno sięgniesz. Zasada druga - rób listę zakupów Przed wyjściem do supermarketu poświęć kilka minut na przejrzenie lodówki i szafek, w których trzymasz zapasy. Spisz brakujące wiktuały, starając się podzielić je na grupy, tzn.: nabiał, mięso i wędliny, produkty sypkie, dodatki typu majonez ketchup, środki czystości itp. W takim porządku są one ułożone na sklepowych półkach. Zasada trzecia - nie zabieraj na zakupy dzieci Dlaczego? Na ogół przecież ulegamy prośbom pociech o zakup kolejnego samochodzika, lalki czy batonika. Zasada czwarta - jedz posiłek Udowodniono, że gdy idziemy do sklepu głodni, wtedy więcej kupujemy, zwłaszcza słodyczy. Zasada piąta - ostrożnie z promocjami Nie zawsze cena promocyjna jest nią w rzeczywistości. Porównaj np. promocyjny serek, masło z innymi w opakowaniach o tej samej wadze. Zasada szósta - rozejrzyj się, zanim kupisz Droższe towary często stoją na półkach na wysokości wzroku. Przejrzyj dokładnie zawartość innych półek. Zapewne znajdziesz tam produkty w lepszej cenie. Zasada siódma - korzystaj z czytnika cen, sprawdzaj paragon Ceny na półkach bywają nieaktualne. Także zmęczone kasjerki czasami mogą wpisać zły kod podstawie artykułu Barbary Lasoty/Pani Domu Nietypowe zastosowania:
Przyjeżdżając na Islandię spodziewałem się naprawdę wysokich cen. Zrobiłem wcześniej mały rekonesans, i wszystko nie wyglądało zbyt różowo. Miało być drogo, drogo i jeszcze raz drogo. Dość porównywalnie do Norwegii, ale mimo wszystko trochę taniej. I, jakby to powiedzieć, na miejscu byłem trochę zaskoczony… Odwrotnie niż w Izraelu – tam wiedziałem, że ceny będą wysokie, ale nie spodziewałem się, że aż tak bardzo. Tutaj, na wyspie Wikingów, ceny okazały się dużo korzystniejsze, niż moje wcześniejsze przypuszczenia. No ale dość tego – czas na konkrety! Odwiedziłem supermarket Krónan, popularny na Islandii. Oprócz tego podałem Wam ceny hoteli, restauracji oraz wycieczek na miejscu. Ceny ze sklepu porównałem do cen podobnych artykułów w sieci Tesco w Polsce. Zapraszam na wycieczkę po islandzkich sklepach! Na początek – i słodyczeProduktCena na Islandii (w PLN)Cena w PolsceSok pomarańczowy, Corny Prince Haribo, Milka puszka 330 bull, puszka 250 Polo na Islandii cieszy się niemałą popularnościTutaj pierwsze i największe zaskoczenie. Ceny warzyw, owoców i soków rzuciły mi się w oczy jako pierwsze, i wyszły naprawdę bardzo korzystnie. Pamiętam pierwszy szok z wizyty w norweskim supermarkecie, gdzie świeże produkty kosztowały naprawdę wielkie pieniądze, a tanie owoce można było dostać jedynie w puszkach. Na Islandii jest trochę drożej, niż w Polsce, ale nie dajmy się zwariować – 3 zł za puszkę Coli, czy za batona to naprawdę nie jest dużo, biorąc pod uwagę miejscowe zarobki. Idziemy dalej – co nas czeka, gdy zechcemy sobie coś ugotować?Produkty spożywczeProduktCena na Islandii (w PLN)Cena w PolsceZupka z piersi kurczaka, mielone, wołowe, Corny pakowana, mrożona Dr Oetker 10 Pilsner 2,25% w PLI tutaj widać już wyraźnie, że jednak w Islandii zarabia się więcej, niż w Polsce. Wyobraźcie sobie, jaki szok musieliby przeżyć wszyscy kulturyści, gdyby nagle kilogram piersi z kurczaka kosztował nie 16, a prawie 80 zł! Przede wszystkim mięso jest dużo droższe, niż u nas – jakieś 400% polskiej ceny. Pozostałe produkty, jak jajka czy mleko są stosunkowo dużo tańsze. Warto dodać, że wybór produktów jest dość duży – podobnie jak u nas, można dostać wiele rodzajów danego artykułu spożywczego różnych producentów. Idźmy dalej – czas na i kosmetykiProduktCena na Islandii (w PLN)Cena w PolsceAntyperspirant Nivea dla Colgate Max Durex Extra Safe, 12 do włosów tutaj jest już różnie. Zaczyna się normalnie – dezodorant 15 zł, pasta do zębów 7 zł, prezerwatywy nawet dużo tańsze, niż u nas. I nagle bum! Farba do włosów – prawie stówę. W ogóle, wszystkie produkty bardziej specjalistyczne, z których korzystają przede wszystkim kobiety – jakieś dziwne kremy do wszystkiego, z przeróżnymi koenzymami i innymi dodatkami kosztują dużo, dużo więcej, niż normalnie u nas w kraju, więc warto o tym pamiętać przy okazji wypadu na *** i restauracjaDanieCena w ISKCena w PLNZupa z wołowy z pieczonymi pomidorowe z czekoladowe z dwuosobowy, 1 noc, w Geysir, który poznałem już dość dobrze, jest hotelem trzygwiazdkowym – trochę wyżej niż guesthouse’y, ale żadna tam ekstrawagancja. Ot zwykły, ładny, elegancki i przyjemny hotel z restauracją. Nie dostaniemy tu żadnego SPA ani tego typu rzeczy – można się przespać, zjeść, zrobić zakupy i wybrać na wycieczkę. Hotel położony jest blisko jednej z największych atrakcji islandzkich – legendarnego gejzeru Geysir, ojca wszystkich gejzerów. Doba hotelowa w sezonie kosztuje prawie 1000 zł! Poza sezonem taka sama cena obowiązuje w weekendy, w tygodniu trochę taniej – między 600 a 700 się cenom w restauracji na miejscu – każde danie główne kosztuje >= 100 zł, do tego zupa czy deser i za obiad dla jednej osoby robi nam się około 200-250 zł. Miły, sympatyczny obiad dla dwojga z lampką wina to wydatek rzędu 500 zaznaczyć, że jest to miejsce typowo turystyczne – położone około 60 km od najbliższego miasta, dlatego również ceny w miejscowym sklepie przerażają – są średnio 3-4 razy wyższe niż te w supermarkecie. Dlatego też spokojnie warto pamiętać o tym, że np. w Reykjaviku spokojnie uda nam się znaleźć tańszy bar czy wycieczkiWycieczkaCena w ISKCena w PLNBlue Lagoon – wstęp + Golden ze spacerami po zorzy polarnej na Islandia, to wiadomo – zwiedzanie! Zwiedzać na miejscu można na wiele sposobów – na własną rękę, wyjechać na wycieczkę z Polski z gotowym programem, ale można też skorzystać z przewodników turystycznych na miejscu. Jednym z najbardziej popularnych jest firma Reykjavik Excursions, gdzie możemy znaleźć praktycznie wszystko, co może nas tylko na Islandii interesować. Oglądanie wielorybów, wizyta w jednym z Top10 SPA na świecie – Blue Lagoon, szukanie zorzy polarnej, spacery po lodowcu, zwiedzanie jaskiń czy wulkanów. Powyższe ceny zdecydowanie nie szokują i wydają się w miarę przystępne, zwłaszcza mając na względzie fakt, że przykładowa wycieczka z Itaką (8 dni, śniadania i obiadokolacje) kosztuje szczerze, że dość miło się zaskoczyłem. Naprawdę spodziewałem się cen zbliżonych do Norweskich, wszystkie znaki na niebie i ziemi mówiły mi, że będzie drożej. Zwłaszcza, że za nocleg nie trzeba płacić 1000 złotych w hotelu Geysir – ładne i schludne Guesthouse’y w sezonie przyjmą nas już za jakieś 300 zł za dwie osoby, bilety możemy kupić w atrakcyjnych cenach za pośrednictwem Wizz Aira… I Islandia robi się już bardziej przystępna. Na pewno dużo bardziej, niż w przewodnikach biur podróży.
kilogram pomarańczy w supermarkecie kosztuje 4,99 zł jeśli kasa zaokrągla rachunek do groszt To za 1,22 kg pomarańczy w tym supermarkecie zapłacisz? pliss
Ile kosztują pączki? Biedronka, Lidl i inne supermarkety, sklepy, piekarnie i cukiernie przygotowują specjalną ofertę na Tłusty Czwartek 2020. Sprawdzamy, jakie są ceny pączków w dwóch najbardziej popularnych marketach i gdzie są tańsze pączki - w Biedronce czy w Lidlu. Pączki - BIEDRONKA, LIDL: CENA 2020. Ile kosztują pączki w Biedronce i Lidlu w Tłusty Czwartek 2020? Porównujemy ceny w najpopularniejszych marketach i sprawdzamy, gdzie kupić pączki taniej - w Biedronce czy w Lidlu? Pączki - WARSZAWA: gdzie kupić pączki w Warszawie wegańskie, klasyczne i donuty? [LISTA, CUKIERNIE]Pączki BIEDRONKA - CENA 2020: ile kosztuje pączek w Biedronce na Tłusty Czwartek?Cena pączka w Biedronce na Tłusty Czwartek 2020 będzie zależeć przede wszystkim od liczby sztuk, którą zdecydujemy się kupić. Regularna cena pączka w Biedronce wynosi 98 groszy, a z okazji tłustego czwartku można kupić je w promocji za 55 groszy (przy zakupie 6 sztuk). W Tłusty Czwartek 2020 w Biedronce będzie obowiązywała również specjalna promocja na pączki i cena dnia przy zakupie 12 sztuk (całe opakowanie).W ofercie sklepu dostępne są także donuty, których ceny zaczynają się od 99 groszy. Do wyboru jest około 10 różnych rodzajów, donut z polewą kakaową, donut cookies, donut nadziewany, donut Wedel i inne. Dodatkowo została przygotowana promocja na pączki i donuty w Biedronce na Tłusty Czwartek 2020 - przy zakupie 12 sztuk, zapłacimy tylko za 8. Za darmo otrzymamy najtańsze pączki. fot. źródło: tego w ofercie znajdziemy też pączki, które dostępne są w ofercie stałej Biedronki, pączki long z nadzieniem za 1,39 zł za sztukę. Dodatkowo w Tłusty Czwartek 2020 w Biedronce będzie można kupić 3 sztuki pączków z nadzieniem orzechowym za 6,99 zł. Dostępne będą też w cenie 1,99 zł za sztukę pączki wiśniowe z belgijską czekoladą, pączki z powidłami śliwkowymi, pączki o smaku śmietankowym, pączki czekoladowe z belgijską czekoladą i nieco droższe pączki Wedel za 2,49 zł za Tłusty Czwartek bardzo popularne są również faworki, które będzie można kupić w promocyjnej cenie 5,49 za opakowanie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Czwartek - przepisy dietetyczne na 2020 rok na faworki i na pączkiLIDL - pączki: cena 2020 za jedną sztukę, pudełko, donuty i inne słodkościJeśli zastanawiacie się, gdzie kupić taniej pączki, cena w Lidlu na Tłusty Czwartek 2020 jest bardzo podobna. W słodkie święto pączki z nadzieniem wieloowocowym będą dostępne w cenie 59 groszy za sztukę, a przy zakupie 12 sztuk - 42 grosze za tego w ofercie dostępne są pączki z nadzieniem o smaku mlecznym, orzechowym lub z ajerkoniakiem w cenie 1,79 zł za sztukę i w takiej samej cenie - gniazdko z lukrem i pączki z nadzieniem o smaku słonego karmelu. W cenie 1,49 zł za sztukę kupić będzie można również pączki z powidłami śliwkowymi, pączki kakaowe, pączki z nadzieniem różanym i skórką pomarańczy. Dodatkowo w ofercie dostępne będą pączki premium z nadzieniem wiśniowym za 2,99 zł, faworki - 6,99 zł za opakowanie i mini pączki serowe - 6,99 zł za donuty w Lidlu będzie można kupić w promocji 4 w cenie 3 dla posiadaczy aplikacji Lidl pączków w Biedronce i w Lidlu 2020 w większości obowiązywać będą tylko w czwartek, 20 lutego lub do wyczerpania zapasów. Szczegóły poszczególnych ofert można znaleźć na stronach internetowych sklepów oraz w regulaminach
Jordania zazwyczaj kojarzy się z trzema rzeczami. Z wpisaną na listę nowych siedmiu cudów świata Petrą, z czerwoną pustynią Wadi Rum, na której kręcono „Marsjanina” i… z wysokimi cenami. Po przeczytaniu informacji z różnych źródeł nastawiłam się psychicznie na to, że noworoczny wypad na Bliski Wschód może okazać się jednym z naszych najdroższych. Czy faktycznie Jordania jest droga? Z tego artykułu dowiesz się jak wyglądają ceny w Jordanii oraz jaką walutę zabrać do Jordanii. W tekście znajdziesz też informację o tym ile kosztowała nas samodzielnie zorganizowana podróż. Pieniądze w Jordanii Walutą obowiązującą w Jordanii jest dinar jordański (JOD), którego kurs wg na chwilę obecną ( r.) wygląda następująco: 1 JOD – 5,30 PLN Co ciekawe, mimo że potocznie nazywane przeze mnie „jody” występują w wielu nominałach, ja w ciągu całej podróży spotkałam się tylko z trzema różnymi monetami. Widziałam 0,5 dinara, 1/4 dinara, czyli 25 piastrów i 5 piastrów, z czego dwa pierwsze pieniążki były w kształcie siedmiokąta. Jeśli chodzi o banknoty, to trzymałam w rękach wszystkie dostępne, czyli 1, 5, 10, 20 i 50 dinarów. Nie zdziwcie się, jak usłyszycie od Jordańczyków słowo „dżejdi” w kontekście pieniędzy, bo tak właśnie nazywają swoją walutę :). Jeśli zastanawiasz się, jak zdobyć jordańskie dinary, czy opłaca się wybrać pieniądze z bankomatu w Jordanii, jaką walutę najlepiej jest zabrać ze sobą i gdzie wymienić pieniądze, to ten tekst jest dla Ciebie. Wymiana złotówek na dinary w Polsce Nieliczne kantory w Polsce mają dinary jordańskie, aczkolwiek kurs nie jest najkorzystniejszy. Wg mnie jest to średnie rozwiązanie, którego nie polecam. Wymiana dolarów na dinary w Jordanii Do Jordanii najlepiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu. Najlepiej jeśli będą relatywnie nowe, kilkuletnie. Banknotów o starych datach sprzedawcy często nie chcą przyjmować za granicą. Kurs dolara w stosunku do dinara jordańskiego jest sztywny i wynosi 0,7 JOD = 1 USD. Większość kantorów pobiera jednak prowizję od wymienianej kwoty. Po przylocie na lotnisko w Ammanie najlepiej jest od razu po kontroli paszportowej minąć wszystkie punkty wymiany pieniędzy i wyjść do głównej hali przylotów. Tam, obok wypożyczalni samochodowej SIXT znajduje się Arab Bank, który jako jedyny na lotnisku nie pobiera żadnej, dodatkowej prowizji. Punkt, w przeciwieństwie do stanowisk obok, nie wygląda jak tradycyjny kantor z okienkiem, a jak zwykły oddział banku, co jest bardzo mylne. Pewnie dlatego nikt nie wymieniał tam pieniędzy i wybierał leżący obok Arab Jordan Investment Bank (AJIB), który pobiera prowizję w wysokości 1%. Przy małych kwotach nawet jej nie odczujesz. Jeśli nie masz w domu dolarów i będziesz zmuszony kupić je w kantorze w Polsce, to pamiętaj, że na przewalutowaniu stracisz podwójnie. Pustynia Wadi Rum – jak, gdzie, kiedy i za ile? Wadi Rum w Jordanii – samodzielnie czy z biurem? Pustynia Wadi Rum w jeden dzień – plan wycieczki Bankomaty w Jordanii Jeżeli posiadasz kartę walutową Revolut, to dobrym rozwiązaniem będzie wybranie pieniędzy z bankomatu, np. na lotnisku w Ammanie. Nie stracisz wtedy na różnicach w kursie. Najlepiej jednak jest wyjąć większą sumę, bo za każdą transakcję większość bankomatów pobiera opłatę w wysokości około 5 JOD (26,5 zł). Dostałam cynk, że bankomaty Jordan Islamic Bank i wspomnianego już Arab Banku pobierają trochę mniejszą prowizję, bo 3-3,5 JOD. Znajdziesz je bez problemu w każdym większym mieście, w tym w Akabie, Madabie, Wadi Musa. Dlatego nawet jeśli masz konto, z którego teoretycznie możesz bezpłatnie wybierać pieniądze na całym świecie, to niekoniecznie uchroni Cię to przed opłatą narzucaną przez jordańskie banki. Na ekranie pojawia się informacja o dodatkowej opłacie, więc można się w porę wycofać. Płacenie kartą w Jordanii W zaskakująco wielu miejscach w Jordanii można zapłacić kartą. To z pewnością ucieszy osoby nie lubiące wozić ze sobą dużej ilości gotówki. Za wynajem samochodu, tankowanie paliwa na stacjach benzynowych i część noclegów płaciłam Revolutem. Mimo że płatność kartą jest rozpowszechniona w Jordanii, nie wszędzie uda się zapłacić w ten sposób, dlatego dobrze jest mieć ze sobą zapas banknotów. Ceny noclegów w Jordanii Znaleźliśmy na Bookingu stosunkowo tanie noclegi w Jordanii. Ta część kosztów wyniosła nas więc podobnie co jedzenie w trakcie całego pobytu. Spaliśmy w pokojach dwuosobowych, choć raz zakwaterowano nas w pokoju wieloosobowym ze względu na overbooking. Krótko mówiąc po przyjeździe na miejsce, okazało się, że naszą dwójkę dano komuś innemu. W zamian za tę niedogodność, hotel zaoferował darmowy nocleg w dormie. Najwięcej za nocleg za osobę zapłaciliśmy 55 zł w Akabie, a najmniej 40 zł ze śniadaniem w Madabie. O tym gdzie spać pisaliśmy w tekście „Gdzie spać w Jordanii? Tanie noclegi w Jordanii”. Ceny noclegów w JordaniiCena (JOD)Cena (PLN) Dwuosobowy pokój w Baraka Al Aqaba Hotel Suites w Akabie 1 Dwuosobowy pokój w Valentine Inn w Wadi Musa 1 Dwuosobowy pokój w Dana Tower Hotel w Dana Village 1 Dwuosobowy pokój ze śniadaniem w Queen Ayola Hotel w Madabie 2 noce30159 Ceny atrakcji w Jordanii Jordania może kojarzyć się jako drogi kraj prawdopodobnie ze względu na atrakcje, które faktycznie nie należą do najtańszych. Biorąc jednak pod uwagę, co otrzymuje się za te pieniądze, ceny okazują się uczciwe. Może za wyjątkiem Petry, do której wstęp jest horrendalnie drogi bez względu na wspaniałość tego miejsca ?. Jeśli planujesz w Jordanii pobyt dłuższy niż 3 dni (4 noce), to najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej karty rabatowej Jordan Pass. W jej cenie zawarta jest już wiza w wysokości 40 JOD (212 zł). Wtedy jednodniowy wstęp do Petry wyjdzie 30 JOD, czyli około 160 zł. Bez Jordan Passa trzeba będzie zapłacić za bilet 50 JOD, co daje 263 zł. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przysługuje Ci darmowa wiza – wtedy zakup Jordan Passa jest zbędny. Więcej o tym pisałam w tekście Wiza do Jordanii + Jordan Pass w praktyce Ceny atrakcji w JordaniiCena (JOD)Cena (PLN) Całodniowa wycieczka na pustynię Wadi Rum z noclegiem i trzema posiłkami50265 1-dniowy wstęp do Petry z Jordan Pass30159 Gorące Wstęp do Parku Narodowego Wadi Jordan Pass z 1-dniowym wstępem do Petry i innymi zniżkami70371 Wiza do Jordanii 40212 Ceny artykułów spożywczych w supermarkecie Carrefour Przyznam szczerze, że stworzenie tej części było najtrudniejszym zadaniem spośród wszystkich tekstów z serii „Ceny w…”. W żadnym innym kraju nie miałam takich kłopotów ze spisaniem cen. Najpierw trafiliśmy do supermarketu niedaleko Petry, w którym nie dość, że zarówno opisy produktów, jak i ceny były podane WYŁĄCZNIE po arabsku, to jeszcze zepsuła się kasa, więc nie dostaliśmy rachunku. Odpadła więc również opcja rozszyfrowania i spisania cen za kupione przez nas produkty. Kiedy wreszcie dotarliśmy do Carrefoura w Madabie, to okazało się, że nie mogę robić zdjęć cenom, jak miałam to w zwyczaju robić w innych krajach. Taki sposób jest dla mnie po prostu najwygodniejszy i najszybszy. Alternatywą mogłoby być chyba tylko chodzenie z notesem i ręczne zapisywanie nazw produktów z cenami. Zresztą to też pewnie nie spotkałoby się z aprobatą. Facet z obsługi najpierw podszedł do mnie i pomachał groźnie ręką, a później przez chwilę chodził za mną krok w krok. Czułam się jak jakiś przestępca i bałam się, że wyproszą nas ze sklepu. Jacek podawał mi w konspiracji nazwy, gramatury i ceny produktów, które ja zapisywałam po kryjomu w telefonie :P. Tyle poświęceń! Ceny artykułów spożywczych w Carrefour w MadabieCena (JOD)Cena (PLN) Masło Lurpak 200 g Ser żółty gouda 150 Pasta hummus tahini 400 Czekolada Ritter 100 Kawa Nescafe Gold 200 Baton Snickers, Twix 50 Baton Mars, Bounty 50 Jajko niespodzianka 1 kg zielonych 1 kg Woda mineralna 1,5 Puszka Red Bull 250 Opakowanie 6 Mleko 1 Sok pomarańczowy 1 Pepsi 1 Tuńczyk w oliwie 170 Zupka chińska w Kinderki 100 Guma Orbit 14 Mentos 14 Czarna herbata celjońska 250 Chałwa z pistacjami 350 Płatki Nesquik 375 g 100 Chipsy Lays 75 g 0, Słoik Nutelli 750 g + 75 Zielona papryka 1 Cytryny 1 kg Grejpfruty 1 1 kg Pasta do zębów Colgate Total 12 100 Papier toaletowy Nawras 18 Ceny jedzenia na mieście w Jordanii Podróż do Jordanii była naszym pierwszym, dłuższym wypadem razem od jakiegoś czasu, dlatego postanowiliśmy nie żałować sobie na jedzenie. Odwiedzaliśmy bardzo dobre, polecane restauracje, z których wychodziliśmy nasyceni pysznym, tradycyjnym jedzeniem. W Polsce zapłacilibyśmy prawdopodobnie dwa razy więcej za równie wysoki standard, dlatego uważamy, że ceny wcale nie były tragiczne. Do rachunku zawsze był doliczany serwis w wysokości 10% i podatki 7%. Jest to wyraźnie napisane w karcie, więc na pewno nie przeoczysz tej informacji. Dodatkowa opłata za podatki powinna być wg mnie wliczona w ceny jedzenia. Jeśli chodzi o serwis, to przynajmniej nie trzeba się zastanawiać czy w Jordanii zostawia się napiwki. O tym czego warto spróbować, jakie polecamy restauracje i jak wygląda kuchnia jordańska piszemy w tekście „Co zjeść w Jordanii?” Za słodką herbatę z ziołami, nazywaną również żartobliwie bedouin whisky płaciliśmy zazwyczaj 1 dinara (5,30 zł). W niektórych barach ze spektakularnymi widokami w Petrze trzeba zapłacić 2 dinary. UWAGA: Jeśli masz ochotę napić się piwa, to dobrze przemyśl tę pokusę. Alkohol w Jordanii jest bardzo drogi, a samo piwo w restauracji kosztuje około 6 JOD, czyli 31,50 zł! Ceny jedzenia w restauracjach w JordaniiCena (JOD)Cena (PLN) Kolacja w Valentine Inn w Wadi Czarna herbata ze świeżymi listkami Obiad składający się z dwóch przystawek, dwóch dań głównych, kawy i herbaty dla dwóch osób w restauracji Rahamani Arabian Eatery w Kolacja składająca się z dwóch przystawek, dwóch dań głównych i wody dla dwóch osób w restauracji Saint John Restaurant And Sky Bar w Lunch box w Valentine Inn w Wadi Puszka Coca-Coli w barze z widokiem na Skarbiec w Świeży sok z pomarańczy w barze z widokiem na Skarpiec w Shisha o smaku jabłkowym dla dwóch osób w Dana Tower Ceny pamiątek w Jordanii Ceny w Jordanii za pamiątki są umiarkowane. Wiele zależy od Twoich umiejętności targowania się. Standardowa cena za magnes to 1 dinar (5,30 zł), znaczki na jedną pocztówkę do Europy (potrzebne są dwa) kosztują łącznie 0,9 JOD (około 4,70 zł). O tym co warto przywieźć z Jordanii piszemy w tekście „Pamiątki z Jordanii – co warto przywieźć?”. Ceny pamiątek w JordaniiCena (JOD)Cena (PLN) Mniejszy magnes w Większy magnes w Mała mozaika na ścianę z wizerunkiem Drzewa Znaczek na pocztówkę do Europy 6 małych pocztówek Ceny transportu w Jordanii Zdecydowaliśmy się wynająć samochód na cały pobyt w Jordanii, co kosztowało nas po 100 JOD (około 641 zł). Nie wzięliśmy pełnego ubezpieczenia, które niestety okazało się konieczne. Warto dopłacić 10 JOD (53 zł) dziennie i oszczędzić sobie stresu i nieprzyjemności. Paliwo w Jordanii jest tanie, za jeden litr wychodzi niecałe 3,70 zł. O wynajmie samochodu i jeździe autem w Jordanii piszemy w tekście „Wypożyczenie samochodu w Jordanii – porady i ceny”. Ceny transportu w JordaniiCena (JOD)Cena (PLN) 1 l paliwa Paliwo na 1036 Wynajem samochodu na 8 dni z podstawowym Ile kosztuje samodzielnie zorganizowana, 8-dniowa podróż do Jordanii? Nasza podróż do Jordanii odbyła się na przełomie grudnia i stycznia w terminie – trwając łącznie 8 dni. Niektóre ceny były ze względu na porę roku niższe niż w wysokim sezonie. Podróżowaliśmy we dwójkę, ale podsumowanie dotyczy kosztów dla jednej osoby. Bilety lotnicze Kraków-Amman-Kraków – 270 zł (Na Sylwestra!) Atrakcje – 302,5 zł Jordan Pass (Wiza, 1-dniowy wstęp do Petry, wstęp do Parku Narodowego Wadi Rum) – 371 zł Paliwo – 111,5 zł Wynajem samochodu na 8 dni z podstawowym ubezpieczeniem – 641 zł Zakupy spożywcze – 66 zł Jedzenie na mieście – 304 zł Pamiątki – 35,50 zł 6 noclegów – 222 zł Z podsumowania wynika, że na całą podróż wydaliśmy po 2323,50 zł za 8 dni za osobę. Doliczając jeszcze dojazdy na lotnisko w Krakowie, drobne zakupy w porcie w Balicach i różnice w kursach, powinno wyjść około 2350 zł za osobę. Na szczęście ceny w Jordanii nie okazały się tak tragiczne :). Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoimi wrażeniami, to napisz tutaj, albo wysyłając wiadomość prywatną za pomocą maila albo na FB Inne teksty o Jordanii: Petra w jeden dzień – plan zwiedzania i punkty widokowe Morze Martwe w Jordanii – darmowe plaże i najlepsze punkty widokowe Wadi Rum w Jordanii – samodzielnie czy z biurem? Pustynia Wadi Rum w Jordanii – jak, gdzie, kiedy i za ile? Droga Królewska w Jordanii – punkty widokowe na King’s Highway Czy Jordania jest bezpieczna? Bezpieczeństwo w Jordanii Gdzie spać w Jordanii? Tanie noclegi w Jordanii Pustynia Wadi Rum w jeden dzień – plan wycieczki Rezerwat Dana – perła jordańskiej natury Co zjeść w Jordanii? Kuchnia jordańska Podróż do Jordanii na własną rękę – jak się przygotować? Wiza do Jordanii 2019 + Jordan Pass w praktyce Kiedy jechać do Jordanii? Zima w Jordanii w praktyce Wypożyczenie samochodu w Jordanii – porady i ceny Tydzień w Jordanii – gotowy plan podróży
kilogram pomarańczy w supermarkecie kosztuje 4 99